Gençler için nitelikli istihdam fırsatı: Uçak bakım teknisyenliği

Mehmet UZEL / KAYSERİ (İGFA) – 18-29 yaş ortası eğitimde ve istihdamda yer almayan gençlerin (NEET) istihdamını ve işgücüne iştiraklerini hedefleyen proje kapsamında iştirakçilere uçak bakım teknisyenliği modüllerinin yönelik toplam 808 saat eğitim verilecek. Modül eğitimlerinin verilmesi için Orta Anadolu Kalkınma Casusu ile Kapadokya Üniversitesi ortasında işbirliği protokolü imzalanmıştır. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) Uçak Bakım Teknisyenliği Eğitimi müfredatına uygun olarak verilecek eğitimler sonrasında 14 farklı branşta SHY-66 Hava Aracı Bakım Çalışanı Lisans Modül İmtihanları ve SHT-1L-HS Lisan Yeterliliği İmtihanlarının fiyatları de proje kapsamında karşılanacak.

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı ve Erciyes Üniversitesi’nin eş faydalanıcı olduğu proje ile Kayseri vilayetinde toplam 101 gün sürecek olan eğitimler verilerek iştirakçilere günlük olarak cep harçlığı takviyesi sağlanacaktır. Ayrıyeten eğitimler sonrasında İŞKUR’dan görevlendirilecek “İş ve Meslek Danışmanları” tarafından “Bireysel Aksiyon Planları” hazırlanarak, eğitim sonrasında iştirakçilere 4 ay müddetince iş arama dayanağı (finansal destek) verilecek. Bu sayede iştirakçilerin süratli bir halde istihdamda yer alması sağlanacak.

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin; Proje ile dünya genelinde süratle gelişen havacılık dalına yönelik Kayserili gençlerimizin yetiştirilmesinin amaçlandığını, stratejik bir kesim olan havacılıkta başta Kayseri vilayetimizin ve ülkemizin rekabet gücünün artırılmasının Orta Anadolu Kalkınma Ajansı öncelikleri ortasında yer aldığını vurguladı.

Proje hakkında ayrıntılı bilgi ve müracaat linkine Orta Anadolu Kalkınma Ajansı web sitesi (www.oran.org.tr) üzerinden ulaşılabilmektedir. 18-29 yaş ortası NEET’lerin müracaatları 3 Mart 2024 tarihine kadar kabul edilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir