Aziz Nikolaos Anıt Müzesi yeni görünümüne kavuşuyor

Türkiye ve Antalya turizminin en kıymetli tarihi yapılarından biri olan Demre’deki Aziz Nikolaos Anıt Müzesi’nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çok geniş kapsamlı onarım çalışması başlatıldı. Ulusal ve memleketler arası muhafaza prensiplerine uygun olarak yürütülen onarımda, yapının özgün kıymetlerinin korunmasına yönelik en az müdahale unsuruna nazaran uygulamalar yapılıyor. Şu ana kadar yapılan onarım kapsamında yapının, deniz düzeyinden aşağıda olması nedeniyle yapı ve etrafındaki yağmur ve yer suyunun tesirlerinin azaltılması maksadıyla altyapı ve drenaj çalışmaları tamamlandı. Yapının kuzeyinde bulunan antik periyoda ilişkin özgün Bizans kanalı da bu sisteme dahil edilerek, yine fonksiyon kazandırıldı.


ÇELİK KONSTRÜKSİYONLU ÇATI KALDIRILDI

Yapı içinde yer alan özgün duvar fotoğrafları ve mozaiklerin konservasyonları ise devam ediyor. Özgün duvarlardaki müdafaa ve paklık çalışmaları, iç ve dış yerlerin taşlı döşemelerini sağlamlaştırma çalışmaları yapılıyor. Yapının dış cephesinde paklık, derzlerde sağlamlaştırma çalışmaları yürütülüyor. Yapı üzerindeki harçlı çatının muhafaza uygulamaları yürütülürken, 1980’li yıllarda konulan ve yapıyı yağmurdan koruyan çelik konstrüksiyonlu çatı sistemi ise kaldırıldı. Bunun yerine güney mezar odası, güneydoğu şapel ve giriş yerinin üzerini örtecek halde yeni bir muhafaza çatısı yapılacak. Aziz Nikolaos Anıt Müzesi’nde ayrıyeten bir turizm merkezi olması ve müze fonksiyonunda kullanımı nedeniyle, bu fonksiyonun gereği özel bireylerin de ziyaretine imkan sağlayacak biçimde seyahat platformu, ek yapıları içeren ziyaretçi alanı, etraf düzenlemesi yapılacak. Müzede var olan tuvalet kısmı yıkılırken, yerine ise yenisi yapılacak.


SONRAKİ JENERASYONLARA ÖZGÜNLÜĞÜ KORUNARAK AKTARILACAK

Aziz Nikolaos Anıt Müzesi’nde gerçekleştirilen kapsamlı onarım çalışmaları ile ilgili bilgi veren Likya Uygarlıkları Müzesi Müdürü Nilüfer Sezgin, “Aziz Nikolaos Anıt Müzesi, Türkiye ve Antalya turizminin gözbebeklerinden biri. Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından Ortodoks dünyasının bu kutsal yerinde başlatılan onarım çalışmaları süratle devam ediyor. Öncelikle eski çatı yapının kaldırılıp, yeni çatı konstrüksiyonu ile müzemizin estetik görünümü ve algılanması öne çıkarılmaya çalışılacaktır. Duvar fotoğrafları, mozaiklerin belgelenmesi ve sağlamlaştırılması yapılmaktadır. İstinat duvarı ve etraf düzenlemesi yenilenecektir. Yüzyıllardan günümüze korunarak gelen Aziz Nikolaos Anıt Müzemizin bizden sonraki kuşaklara özgünlüğünü koruyarak aktarabilmek için çalışmalarımız süratle devam ediyor” dedi.

Duvar fotoğraflarıyla ilgilenen onarım grubundan Emre Sıkıntılı, “Duvar fotoğraflarında uzman restoratör arkadaşlar kontrolünde evvel belgeleme çalışması yapılmaktadır. Sonrasında da bu belgeleme doğrultusunda uygulamaya geçilecektir” diye konuştu.

Müzeyi gezen Rus Anna Harkov, “Bizim için kutsal bir yapı. Burada olmaktan çok memnunum. Yüzyıllardan beri korunarak gelmiş. Bugün de Türk hükümeti tarafından restore ediliyor. Bu kutsal yeri koruyanlara, bugün geleceğe daha sağlam taşımak için restore edenlere teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir