CHP’li Bulut kıyasladı: Erdoğan’ın ‘fiyatı uygun’ dediği Tarım Kredi Kooperatifleri’nde fiyatlar 1 yılda 2,5 kat arttı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın alışveriş yaptığı Tarım Kredi Kooperatifleri’nin marketlerinde 1 yılda fiyatlar 2,5 kat arttı.

Düşen alım gücüne rağmen alternatif olarak sunulan Tarım Kredi Kooperatifleri marketlerinde bir yıldaki enflasyon kimi eserlerde yüzde 265’e kadar çıktı.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut geçe yıl ile bu yılın alışveriş sepetini karşılatırdı.

Bulut, “Geçen yıl 134.30 TL’ye alınan 12 kalem eser bu yıl 487.50 TL oldu. TÜİK’e nazaran enflasyon yüzde 84.39 lakin Tarım Kredi mağazalarında bir yılda oluşan fark yüzde 263” dedi.

Akaryakıttan elektriğe, gübreden tohuma birçok kalemdeki artırımların iğneden ipliğe bütün temel besin hususlarına yansıdığını kaydeden Bulut, şöyle devam etti:

“5 bin 500 TL olan taban fiyat fahiş artırımlar karşısında eridi, vatandaşın alım gücü kalmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘Fiyatlar pek uygun’ dediği Tarım Kredi Kooperatifleri marketlerde de enflasyon patlaması var. Artırım gelmeyen tek bir eser 25 kuruşluk market poşeti. ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ safsatası ve düşük TL, yüksek kur siyaseti tüm eserlerin üretim maliyetlerini artırdı. Lakin, iktidar, cambaza bak misali, zincir marketleri maksat göstererek sorumluluktan kaçıyor.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir