‘Türkiye’de demans hastası sayısının 2030’da 1,5 milyon olması bekleniyor’

ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Nöroloji Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi ve Türkiye Alzheimer Derneği Adana Şube Lideri Doç. Dr. Ahmet Evlice, ’21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’ münasebetiyle açıklamalarda bulundu. Demans sendromunun 3’te 2’sinin Alzheimer’ı oluşturduğunu ve bilhassa 65 yaş üstü bireylerde gözlendiğini belirten Evlice, dünyada süratle artan hastalıkla ilgili Memleketler arası Alzheimer Derneği ve Türkiye Alzheimer Derneği’nin bilgilerini paylaştı.

Dünyadaki demanslı hasta sayısının 2021 yılı prestijiyle 50 milyonu aştığını belirten Doç. Dr. Evlice, bu sayının 2030 yılında 75 milyon olmasının beklendiğini söyledi. Evlice, “Türkiye’de ise saha çalışmalarına nazaran yaklaşık 1 milyon olan demans hastası sayısının 2030 yılında 1,5 milyona yükselmesi bekleniyor. Her hastaya bakım veren 1 ile 3 kişi olduğu düşünüldüğünde, ülkemizde hasta ve hasta yakını olarak toplam 4 milyon kişi bu hastalıkla uğraş ediyor. Bu hastalıkla ilgili kâfi altyapı yok ve hastalık süratle artıyor. Şu an 4 milyon olan demanstan etkilenen kişi sayısı tahminen 2030’lu yıllarda 6 milyona ulaşacak” dedi.

Demans ile ilgili işçi ve altyapı hazırlıklarının süratle yapılması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Evlice, “Bu hastalıkla ilgili bilgi ve deneyim sahibi çalışanlar yetiştirilmelidir. Ayrıyeten tüm kentlerde hastalar için bakımevleri ve gündüz kreşleri kurmak gerekiyor. Bilhassa eğitim seviyesi düşük olan bölgelerde demans daha çok görülüyor. Bu nedenle bölgesel olarak tedbirlerin süratle alınması lazım. Net bir tedavisi olmadığından bilhassa hastalığın önlenmesi ile ilgili farkındalık çalışmaları yapılmalıdır. Bunun için Akdeniz tipi beslenme, nizamlı yürüyüş ve zihinsel aktivitelere değer verilmeli” açıklamasında bulundu. 

COVID-19 ETKİSİ

Dünyada 7’nci sıradaki mevt nedeni olan demansın, dünya iktisadına de çok önemli mali yükü olduğuna dikkat çeken Evlice, “Dünyada demans sendromunun yıllık kişi başına maliyeti 17 ile 48 bin dolar ortasında değişiyor. Genel olarak dünyadaki toplam maliyet ise 1 trilyon dolardan fazla. 2030 yılında yüzde 50 oranında hasta artışı olacağını düşünürsek bu maliyetler de yüzde 50 oranda artacaktır. 2050 yılına geldiğimizde de katlanarak devam edecek. Bu nedenle Alzheimer hastalığı ile ilgili farkındalık ve hastalığı tedbire çalışmaları hem ülkemiz hem dünya için çok önemli” dedi. 

Covid-19 pandemisinin de demans hastalarını olumsuz etkilediğine vurgu yapan Doç. Dr. Evlice, “Bu hastalığın hafif, orta ve ağır evreleri var. Hafif evredeki hastaların Covid-19’a yakalandıktan sonra orta devreye geçtiğini gözlemledik. Orta evredekiler de birebir halde ağır evrelere geçti. Ayrıyeten hiç demansı olmayan birinin yalnızca Covid-19 nedeniyle demans olabildiğini gördük. Covid-19 sağlıklı insanlarda da unutkanlık yapıyor” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir