Turizmden 2023’te 50 milyar dolar gelir bekleniyor

Resmi Gazete’nin tekrarlanmış sayısında yayımlanan 2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda turizm maksatları de yer aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı sorumluluğunda yürütülecek programda, farklı turizm kollarında gerçekleştirilen faaliyet, tanıtım ve turizm bilgilerine ait bilgilere yer verilerek, gelecek yıla yönelik gaye ve maksatlar başlıklar altında sıralandı.

Buna nazaran, değişen tüketici eğilimleriyle teknolojik gelişmeler doğrultusunda turizmin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi, dönem mühletinin uzatılması, hizmet kalitesinin yükseltilmesi ve daha fazla harcama eğilimi olan ziyaretçinin Türkiye’ye çekilmesi amaçlanıyor.

Konaklama mühleti ve konaklama dışı harcamaların artırılması, her bir varış yeri özelinde kesimde dönüşümün gerçekleştirilmesi ve koruma-kullanma istikrarı gözetilerek ekonomik ve toplumsal kalkınmaya katkı sağlanması da gayeler ortasında yer alıyor.

Ziyaretçi başına 850 dolar harcama bekleniyor

Bu yılın sonunda 41 milyar doları aşması beklenen turizm gelirinde 2023 amacı 50 milyar dolar olarak belirlenirken ziyaretçi sayısının da 60 milyona yaklaşması bekleniyor.

Ziyaretçi başına ortalama harcamanın 850 dolara yükselmesi öngörülen programda, ortalama konaklama müddeti 11,9 gece, ziyaretçi başına gecelik gelir ise 71,4 dolar olarak hedefleniyor.

Uzak Doğu pazarı için çalışma yapılacak

Yıllık program kapsamında, Çin, Hindistan, Japonya ve Güney Kore’nin içinde bulunduğu Uzak Doğu pazarından ziyaretçi sayısını artırmak için cins operatörleriyle reklam kampanyaları ve tanıtım çalışmaları yürütülecek.

Hedef pazar ülkelerde algı ve pazar araştırmaları ile rakip ülkelerin faaliyetlerine ait tahliller yapmak üzere ilgili kuruluşlarla çalışmalar yapılacak, gaye pazarlarda kamuoyunu etkileme gücüne sahip bireyler aracılığıyla Türkiye tanıtılacak.

Ana Kriz Aksiyon Planının kapsamı Kovid-19’un yanı sıra başka salgın hastalıklar ve savaş üzere şartları içerecek halde güncellenecek, İnançlı Turizm Sertifikasyon Programı kalıcı hale getirilecek.

Daha fazla gelir bırakan turizm çeşitlerinin geliştirilmesi, konaklama mühletinin uzatılması, konaklama dışı harcama alanlarının yaratılması ve harcama eğilimi yüksek ziyaretçilere ulaşılması yoluyla kişi başı harcama artırılacak.

Golf turizmi gayeli imar planı tekrar düzenlenecek

Didim ve Çeşme turizm kentleri kapsamında tahsis edilmesi düşünülen taşınmazların tasarruf haklarının Kültür ve Turizm Bakanlığına alınmasına yönelik iş ve süreçler tamamlanacak.

Side Turizm Alanı golf turizmi gayeli imar planı yine düzenlenecek, Bodrum Torba Atık Su Arıtma Tesisi ve ilişkili altyapı tesisleri tamamlanacak.

Turizm kesiminin iklim değişikliğine ahenk kapasitesinin ve farkındalık seviyesinin artırılması için faaliyetler gerçekleştirilecek, farklı turizm merkezlerinde pilot çalışmalar yürütülecek.

Öğrencilere işletmelerce burs verilmesi ve staj yaptırılması imkanı

Turizmde İklim Değişikliğine Ahenk Ulusal Stratejisi ve Hareket Planı hazırlanacak, Antalya, Muğla, İzmir ve İstanbul vilayetlerinde fiyatsız halk plajları yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı ile yenilenen protokol doğrultusunda, turizm alanındaki 70 mesleksel ve teknik Anadolu lisesi, konaklama tesisleriyle eşleştirilerek öğrencilere işletmelerce burs verilmesi ve staj yaptırılması imkanı sağlanacak.​​​​​​​

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir