Tereyağının da sahtesi var!…Peki sadece bakarak sahte tereyağını anlamak mümkün mü?

Hakiki Tereyağı Nasıl Olur, Olmalı?

Hayvansal yağ çeşitleri ortasında en çok tüketilen tereyağı, yaklaşık %82 oranında süt yağından elde edilmektedir. Eşsiz süt kokusu ile iştah açan tereyağı eserleri beyaza yakın sarı renge sahiptir. Tencere yemeklerinin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan tereyağı, yemeklere kattığı lezzetin yanı sıra içeriğinde barındırdığı vitaminler ve mineraller sayesinde insan bedeninde bağışıklık sistemini güçlendirici tesire sahip olmasının yanı sıra bedeni kanser üzere hastalıklara karşı koruyor. Vitamin ve mineral kaynaklı olan tereyağı sayısız yarar barındırmaktadır. Her sağlıklı besinde olduğu üzere besin markaları tarafından üretilen tereyağı eserleri ortasında tercih yaparken dikkat edilmesi gereken değerli noktalar bulunuyor. Tereyağı eserlerinin sıhhate yararlarından tam manasıyla yararlanabilmek için dikkat edilmesi gereken noktaların en değerlisi satın alacağınız tereyağının doğal olması ve içeriğinde katkı hususu bulundurmamasıdır. Gerçek tereyağını nasıl ayırt edebileceğinizi sizler için araştırdık.

Gerçek Tereyağını Anlamanın Yolları Nelerdir?

Satın aldığınız tereyağı eserin gerçek tereyağı olup olmadığını anlamanız için tereyağını birtakım testlerden geçirmeniz gerekmektedir. Yapacağınız testlerden geçen tereyağı eserlerini gönül rahatlığı ile yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Hakiki tereyağı, sıcak suya atılması halinde tek modül halinde erime özelliğine sahiptir. Bir ölçü tereyağı alarak kaynayan suyun içerisine atmanız halinde tereyağı modüllere ayrılmadan tek kesim halinde eriyorsa satın aldığınız tereyağını tüketebilirsiniz.

Sabit kıvamlı bir yağ çeşidi olan tereyağı, dondurucudan çıkardığınızda oda sıcaklığında erimeyen tereyağı, gerçek tereyağıdır. Oda sıcaklığına çıkardığınız tereyağı, bir mühlet sonra eriyorsa ne yazık ki gerçek tereyağı değildir.

Satın aldığınız tereyağı, tavaya atılması halinde yüksek sıcaklığa maruz kaldığında erirken köpürüyorsa gerçek zeytinyağıdır. Şayet ki tavaya attığınız yağ, köpürmüyorsa uydurma tereyağıdır.

Satın aldığınız tereyağı tavada erirken, kendi renginden daha koyu bir renk alıyorsa ne yazık ki satın aldığınız yağın rengi katkı hususları ile sağlanmıştır.

Doğal taze sütlerden elde edilen süt yağından üretilen gerçek tereyağı fiyatları yüksektir.

Satın aldığınız tereyağı eserine bıçak batırmanız halinde tereyağı eseri küçük modüllere ayrılıyorsa bu gerçek tereyağıdır. Şayet bıçak batırdığınızda tereyağı bütün halinde ayrılıyorsa ne yazık ki bu tereyağı gerçek tereyağı değildir.

Sahte tereyağı nasıl anlaşılır?

Tereyağına patates nişastası ve bitkisel yağlar eklenerek taklidi yapılmakla birlikte tereyağına dokunarak uydurma olup olmadığı anlamak mümkün değil. Beslenme uzmanları “Üniversite ya da araştırma laboratuvarlarında kullanabilecekleri saflaştırma metotları yahut kimyasal tahliller yürüterek belirleyebilecekleri kimyasal mevzuata uygunluk temeller olduğunu ve bunlara nazaran süreç yapıp uygun yahut uygun olmadığına dair raporlar verildiğini ,açıklamakta. Yani açıkçası eseri tahlile götürmeden asıl olarak bileşimi bilme ihtimallerinin kelam konusu değil …

Patates nişastası varsa hemencecik erir

Eğer aldığınız tereyağından kuşkulu iseniz tereyağını eritin. Aldığınız tereyağı acilen eriyorsa, büyük bir ihtimal ile düzmecedir. Bitkisel yağlar ile tereyağı taklidi yapılmışsa, o tereyağı 30 derece üzere sıcaklıklarda eriyecektir. Lakin patates nişastası da tereyağın içine eklenmişse, tereyağı 20 derece üzere hayli düşük sıcaklıklarda erimeye ve hatta dağılmaya başlayacaktır. Bu yüzden kuşkulu olduğunuz bir tereyağını oda sıcaklığında tutarak geçersiz olup olmadığını anlayabilirsiniz. Tereyağının manda sütünden üretilenin daha sağlıklı olduğu savunulmakta. Bununla bir arada manda sütünden yapılan tereyağının A vitamini açısından çok daha varlıklı olduğunu söyleyen beslenme uzmanları,tereyağını kütle biçiminde olduğu için satın alırken dışarıdan anlaşılma imkanı olmadığını erirken ya da keserken anlayabileceğini tekrar nişasta tadı alınıyorsa patates püresi olduğunu düşünebileceğini, yoğurma sürecini homojen formda yapıp dondururlarsa, iç kısımdaki patates nişastasını insanların manaya bahtı olmadığı halde yorumlamaktalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir