Sanayici kadın işçi eğitimine ağırlık verdi

 

ASO Başkanlığı’na seçilmesinin akabinde gazetecilerle düzenlediği birinci sohbet toplantısında gündeme ait soruları yanıtlayan Ardıç, yetişmiş eleman problemine dikkat çekti. Sorunun devam ettiğini belirten Ardıç, kendi firmasının muhtaçlığı için Ankara Kazan’da cami minaresinden emekçi aradıklarını, anonslara karşın çalışan bulamadıklarını anlattı. ASO 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 4 bin eleman muhtaçlığı olduğunu vurgulayan Ardıç, sorunun tahlili için bayanları endüstriye dahil etmeye çalıştıklarını tabir etti.

Muhtarlar aracılığıyla mahallelerde eğitmek üzere bayan emekçi arayışına girdiklerini söz eden Ardıç, “Camiden anonsla emekçi aranır mı? Çaresiz kaldık, mescitten anons yaptırıp çabucak işe başlayacak cam ustası aradığımızı ilan ettik. Fakat bir tek usta bile gelmedi. Gelsin 50 cam ustası, çabucak bugün kendi firmamda yeterli bir fiyatla işe alacağım” dedi. Minareden anonsa bile müracaat gelmeyince muhtarlarla birlikte tahlil aradıklarını söyleyen Ardıç, süreci şöyle anlattı: “Muhtarlara haber gönderiyoruz; torna, freze, kaynak ustası, operatör olarak çalışmak isteyecek bayanları aylık eğitimden geçirip, gereksinimi olan sanayicilerle eşleştirip, 25 bin liraya varan maaşlarla istihdam ediyoruz. Kurslar, İŞKUR bünyesinde açılıyor. Altı aylık eğitimler sırasında bayanlara minimum fiyatın yarısı kadar, yani 6 bin 700 TL cep harçlığı veriliyor.”

PATRONLAR ÇOK MEMNUN

Ardıç’ın verdiği bilgilere nazaran ASO’nun muhtarlarla bayan istihdamını artıran çalışması işe yaramış. Ardıç, “İşe başlayan bayanlardan işverenler çok şad, kaynakçı olarak bilhassa bayan istiyorlar zira bayanlar çok titiz yapıyor. Biz organize Sanayi bölgeleri ve etrafında kreş açmaya başladık. Bayanlar çocuklara ve yaşlılara baktıkları için iş hayatına dahil olmakta dert yaşıyorlar” diye konuştu.

‘ACİL OLARAK GÖÇ BAKANLIĞI KURULMALI’

Ardıç, sanayide istihdam meselesini çözmek için Almanya modeline dikkat çekerek şu tabirleri kullandı:

Türkiye’yle birebir nüfusa sahip olan Almanya’da 4 milyon, Türkiye’de ise 8 milyon üniversite mezunu bulunuyor. Gençlerin üniversitelere yönlendirilmesi nedeniyle endüstride, tarımda, turizmde çalışacak orta eleman yetişmiyor, oluşan boşluğu ise göçmenler dolduruyor. Suriyeliler endüstride, Afganlar tarımda, Kırgız ve Özbekler turizme çalışıyor. Çalışan göçmenler bir anda gitse düşünce yaşarız. 8-10 milyon göçmen var, acilen bir göç bakanlığı kurulup göçmenler kayıt altına alınmalı, ailesizler, daima iş değiştirenler ülkelerine gönderilmeli.

USTALAR, KAMUYA GEÇTİ

Sanayici kamudaki yüksek fiyat siyasetinden rahatsız, özel kesimde yetişen yeterli ustalar yüzde 50 fazla maaşla kamuya geçti. Taban fiyata yapılan yüzde 34’lük artırımı beyaz yakalı çalışanlar da talep ediyor, şirketler şimdilerde bunun üzerinde çalışıyor.

KREDİ DEĞİL YEŞİL PASAPORT İSTİYORUZ

Sanayicinin temel sorunu KREDİ değil, vize. AB’ye yaptığımız vize müracaatlarının yüzde 50’ye yakını reddediliyor. 1 milyon ve üzerinde ihracat yapan tüm sanayicilere yeşil pasaport verilmeli. Endüstrici gittiği ülkeye iltica etmez. Ben yurtdışına gidip de geri dönmeyen endüstrici görmedim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir