Mısır, Yunanistan, İsrail… Erdoğan yeni dönemin kapılarını açıyor! İşte pozitif gündemin dışında kalan tek madde

11-12 Temmuz’da Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta gerçekleştirilecek NATO doruğu, son günlerin en kıymetli gündem unsurlarından biri. Kritik doruğa 3 gün kala Yunan medyası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ağır diplomatik gündemini ele aldı.

ERDOĞAN’IN DİPLOMATİK CEPHELERİ

Yunan basınına nazaran Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Vilnius tepesinde ve öncesinde birçok diplomatik cephesi var. Bunlardan en kıymetlisi İsveç’in NATO üyeliği.

Erdoğan’ın İskandinav ülkesinin NATO üyeliğine onay verip vermeyeceği hala büyük bir merak konusu. Liberal gazetesi İsveç’in müracaatının üzerinden 14 ay geçmesine karşın görüşmelerin devam ettiğini belirtti ve İsveç’in üyeliğinin F-16 süreci ile kontaklı olduğunu öne sürdü.

Vilnius tepesindeki bir öbür gündem unsuru Erdoğan-Miçotakis görüşmesi. İki önderin çarşamba günü oturumunda verilen ortada öğlen saatlerinde görüşmeleri bekleniyor. Görüşmede Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç da yer alacak.

Yunan medyasına nazaran iki başkan ortasındaki görüşme uygun giderse, makul bir müddet içinde Yunanistan ile Türkiye ortasında istikşafi temaslar başlayabilir. 

AKDENİZ’DE YENİ DÖNEM

Yunanistan, 28 Mayıs seçimlerini geride bırakan Türkiye’deki yeni periyodu yakından takip ediyor.

In.gr haber sitesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü periyodunda Akdeniz’de yeni istikrarlar kuracağını belirttiği tahlilinde, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi’nin Türkiye’ye yapacağı ziyaretle Ankara-Kahire ile ilgilerinin olağanlaşacağını yazdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ortasında muhtemel bir görüşmenin dikkat çekeceğini vurgulayan müellif, Erdoğan’ın kritik NATO tepesi sonrası Birleşik Arap Emirlikleri’ne ziyaret gerçekleştireceğini ve iki ülke ortasında kimi mutabakatların imzalanacağını belirtti.

Yazara nazaran Erdoğan’ın Suudi Arabistan ve Katar’a yapacağı ziyaretler de dikkat çekiyor.

POZİTİF GÜNDEMİN DIŞINDA KALAN TEK UNSUR: KIBRIS

Türkiye’nin yeni periyotta münasebetlerini olağanlaştırdığı ülkelerin yalnızca Mısır ve İsrail olmadığını belirten muharrir, Türk ve Yunan yetkililerden gelen yapan iletilere dikkat çekti ve “Türkiye’nin müspet gündemi, Yunanistan’a açılsa bile, Ankara iki devletli tahlilde geri adım atmadığı için Kıbrıs’ı içermiyor.” tabirini kullandı.

Öte yandan Yunanistan’ın yeni Savunma Bakanı Nikos Dendias, seçimler sonrası birinci yurtdışı gezisini Kıbrıs Rum idaresine yaptı. Rum mevkidaşı Mihalis Yorgallas ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Dendias, Doğu Akdeniz bölgesinin genelinde gerginliğin azaldığını belirterek alandaki mevcut durumun bir ‘güven ortamı’ oluşturmasını umduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir