Macron iddiası: Ya “reform” ya fesih

Fransız basınındaki haberlere nazaran, Macron, dün gece Elysee Sarayı’nda Başbakan Elisabeth Borne ve kabinesini topladı, bu sabah da iktidar çoğunluğunun temsilcileriyle bir ortaya geldi. Macron, iktidar kanadından ıslahatın geçmesi için kararlı duruş sergilemelerini istedi. Elysee Sarayı kaynakları da Macron’un “emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkarmayı öngören ıslahata ait tasarı” parlamentodan geçmediği takdirde Ulusal Meclisi feshetme kararı alacağını belirtti. Öte yandan Macron’un, hükümetin anayasada yer alan imtiyaza dayanarak tasarıyı oylamadan meclisten geçirme seçeneğini değerlendirebileceği konuşuluyor

Böylesi bir durumda oylamadan saf dışı bırakılan muhalefet kanadının ise hükümeti düşürmek için gensoru sunması ihtimali bulunuyor. Dün Karma Kuruldan geçen ıslahata ait yasa tasarısı, bugün sonuncu olarak Senatoya akabinde Ulusal Meclise sunulacak.

Emeklilik ıslahatı için kritik hafta

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, 10 Ocak’ta, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim vaatleri ortasında yer alan emeklilik ıslahatının hayata geçirileceğini açıklamıştı. Emeklilik yaşının 62 olduğu ülkede, 1 Eylül’den itibaren yasal emeklilik yaşının kademeli olarak her yıl 3 ay yükseltilerek 2030’da 64’e çıkarılacağını tabir eden Borne, 2027’de emeklilik maaşının tamamını alabilmek için 43 yıl prim ödeme kaidesi getirileceğini söylemişti.

Tartışmalı ıslahata karşı ülke çapında 19 Ocak’tan bu yana birçok defa grev ve protestolar düzenlendi. Islahatın, “emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64’e çıkarmayı öngören” en tartışmalı hususunu 9 Mart’ta onaylayan Senato, 12 Mart’ta ıslahatın başka unsurlarını kabul etmişti.

Karma Komitede dün görüşülen ve kabul edilen ıslahat, bir daha Senatoda oylamaya sunulacak, akabinde en son oylama için Ulusal Meclise gönderilecek. Mecliste salt çoğunluğu bulunmayan iktidar kanadı, son günlerde bilhassa merkez sağ Cumhuriyetçiler (LR) partisi milletvekillerini dayanak vermeleri için ikna etmeye çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir