Kuduzdan korunmak için neler yapılır?

HABER MERKEZİ – Uzmanların ihtarlarıyla kuduzdan korunmak için yapılması gerekenler ise şunlar:

Yara yahut ısırık bölgesi vakit kaybedilmeden bol su ve sabunla uygunca yıkanmalı, yıkama süreci bittikten sonra alkol yahut tentürdiyot üzere iyotlu antiseptikler uygulanmalıdır.

Göz, ağız yahut burun kuduz riskli temasa maruz kaldıysa bol su ile yıkanmalıdır.

En kısa müddette sıhhat kuruluşuna müracaat edilmeli, doktorun düzenleyeceği aşılama programı aksatılmadan uygulanmalıdır.

Evcil hayvanlar denetim altında tutulmalı, bilhassa geceleri hür bırakılmamalıdır.

Kedi ve köpeklere her yıl kesinlikle kuduz aşısı yaptırılmalıdır.

Çevrede hasta, garip davranış sergileyen yahut ölmüş hayvanların görülmesi halinde bunlara yaklaşılmamalı ve ilgili yerler (Belediyeler, Muhtarlıklar Vilayet, İlçe Besin, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri) haberdar edilmelidir.

Kuduz riski olan hayvanlarla sık temas eden bireylere temas öncesi aşılama, kuduz riskli teması olanlara da tabip değerlendirmesine nazaran temas sonrası kuduz aşılaması uygulanmalıdır.

Aşı 2 yıl koruyor

Refah düzeyi en yüksek ülkelerde bile, tesirli bir köpek kuduz denetim programının maliyeti, halk sıhhati kaynaklarının tüketilmesi manasına geliyor. ABD’de kuduzun önlenmesi için iddiası yıllık harcama, birden fazla köpek aşılarına harcanan 300 milyon doların da üzerine çıkıyor. Daha evvel aşılananlara kuşkulu temas sonrasında yalnız 0. ve 3. günlerde 2 doz aşı yapılıyor. Şayet daha evvel bir aşılanma yoksa 0, 3, 7, 14 ve 28. günlerde toplam 5 doz aşı uygulanıyor. Bu aşılar ortalama  2 yıl koruyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir