Kılıçdaroğlu: Erdoğan Esad’a yalvarıyor

Ankara’da gazetecilerle buluşan değerlendirmeler yapan CHP lideri 6 lider arasında ahenk bulunduğunu belirterek, ‘’Altı öndere lütfen itimadın. Hengame ettiler filan bunların hepsi öykü. Altı önderin çok kararlı bir duruşu var. Biz bu ülkeye demokrasiyi, adaleti getireceğiz” diyerek şu bildirileri verdi:

MASA DAĞILMAZ: Hiç telaş etmeyin altılı masa kararlılıkla azimle yoluna devam edecek. Bir ortaya gelip konuştuğumuz vakit ‘Masa dağıldı, HDP masanın altında’ filan bunların tamamı asparagas haberler.

*Elbette farklı düşünebiliriz, oturuyoruz uzlaşıyoruz. Takımlarımız şu an hükümet programı üzerinde çalışıyor. Uzlaşamayan mevzularda altı önder karar verecek. Dayatma olmaz.

AKŞENER İLE KIRGINLIK YOK: Meral Akşener ile ne kırgınlık ne şu bu bu var. Daha evvel de görüşüyorduk, çok doğal. İkili üçlü görüşmeler olur, telefonla ararız, kanılarımızı aktarırız.

*Bu bir kısım medyanın yadırgadığı bir hal. Fakat demokrasilerde olması gereken tutum bu olmalı. Yüzümüz de asık değil, galiba biraz önemli durmuşuz. Çok hoş keyifli sohbetimiz oldu.

ÇOKLU ADAY: Altılı masada konuşulmadı. Ancak birisi gelir konuşuruz, illa çoklu aday olacak diye değil. Şu ana kadar altılı masada aday konuşulmadı yalnızca cumhurbaşkanının nitelikleri konuşuldu…

*Altı önderden biri aday olursa, karar verilirse o olur. Altı lideri ortak kararına bağlı. Aday olan Genel Başkanlıktan istifa edecek mi konusu da hiç görüşülmedi.

KİM OLURSA OLSUN: Cumhurbaşkanlığı adaylığını niçin merak ediyorsunuz? Kim olursa olsun. Sorun şahısta olsa, sorun sistem. Bir kral gitsin yeni bir kral gelsin.

*Böyle bir şey istemiyoruz, kural istiyor. Yargı, yasama, yürütmenin bağımsız olmasını, medyanın özgür olduğu, adaletin olduğu bir tertibi, liyakatı istiyoruz. Ekonomiyi bataktan nasıl çıkarırız onun çalışmasını yapıyoruz. Sarayın talebi, toplumu yönlendirmesi, cumhurbaşkanı adayı kim olacak. Sana ne kardeşim.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ: (İmamoğlu ve Yavaş) İki belediye liderimiz vazifelerinin başında çalışıyorlar. Cumhurbaşkanı adayını belirleyecek olan da altı önder. Lisanımızda tüy bitti

ERDOĞAN’IN İSTEDİĞİ: Biz 9 ana başlık 71 alt başlıkta çalışma yapıyoruz. Ne yapacağımızı millete anlatmamız lazım. Yol haritasını netleştirmemiz lazım. İktisat konusunda ben diğer bir şey aday diğer bir şey öbür genel lider öteki bir şey söylerse, esasen Erdoğan’ın beklediği bu. Her baştan bir ses çıkamaz. Altı başkanın ortak sesinin hazırlığını yapıyoruz.

O TUZAĞA DÜŞMEYİN: Maksadımız iktidar olduğumuz gün bir numaralı kararın ne olacağını altı önder bilecek. Bugünden konuşuyoruz. Adayın Ali ya da Veli olması değil, sistemi değiştirecek miyiz değiştirmeyecek miyiz.

*Altı önder iradesini koyduktan sonra sistem değişecektir. Getirip bir şahsa bağlamak özel tartışma alanına döndürmek toplumun gündemini çalmak demektir. Toplumun gündemi derin yoksulluk. Altı başkana lütfen inancın.

MERKEZ BANKASI: Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bürokrasideki atamaları parlamenter sisteme geçişin yol haritasında bu mevzular da konuşulacak. Kendi ortamızda konuşuldu.

*Şimdi onun biraz daha olgunlaşmasını bekliyoruz. Bürokrasideki atamaları onun yaptığı üzere yapmayacağız, istediğim kişiyi atarım anlayışından büsbütün uzak liyakat sistemini uygulayacağız.

*MB’nin başında içerde ve dışarıda inanç veren bir kişiyi atayacağız. Amcamın, dayımın oğlunu değil.

EMPERYAL GÜÇLERİN OYUNCAĞI OLDU: Soru bir, ‘devleti kim âlâ biliyor?’ Soru iki, ‘devleti kim uygun tanıyor?’ Soru üç, Türkiye’nin çıkarlarını en yeterli kim savunuyor?

*Erdoğan’a açıkça tabir edeyim, senden çok daha güzel devleti ben biliyorum, devleti çok daha yeterli tanıyorum. Sen koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ferdî çıkarların uğruna yıprattın. Ferdî beklentilerin üzerine yıprattın. Emperyal güçlerin Ortadoğu’daki oyuncağı oldun. Bu kadar açık, bu kadar net söylüyorum.

ESAD’A YALVARIYOR: Artık kapı kapı dolaşıyor ‘Esad beni sanki nasıl kabul eder?’ diye. Bir de prestij diyorlar, bir de ‘Dünya Lideri’ diyorlar. Herkesin alay ettiği, dalga geçtiği adamdan dünya lideri olur mu?

*Suriye’deki 33 askerimizin şehit askerimizin hesabını sordu mu sanki? Esad’a yalvarıyor ‘benimle görüş’ diye. Esad kabul etmiyor. Putin’e gidiyor, yalvarıyor. MİT müsteşarını gönderiyor, Ulusal Savunma Bakanı’nı gönderiyor, ‘ne olursunuz bizi görüştürün’ diye.

KİŞİSEL ÇIKAR İÇİNDE: Vicdan sahibi olan herkese söylüyorum, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, Türkiye hiç bu türlü bir pozisyona düşmüş müdür?

*Arap dünyasından tutun, Putin’e kadar her tarafı geziyor. Yalvarıyor, yakarıyor ‘koltuğumu nasıl korurum’ diye. Bir insan ‘koltuğumu nasıl korurum’ arayışına girerse o insanın bu ülkeye hiçbir yararı yok. Ferdî çıkar içindedir.

NAMAZA GİDECEKLERDİ: 24 saatte Emevi Camii’ne namaz kılmaya gideceklerdi. 10 yıl geçti. Artık yalvarıyorlar, Esad bizimle barışır mı diye. Esad bitmedi, Suriye ile arbede ettiler.

*Yalvarıyorlar, ortaya öteki devlet adamlarını koyuyorlar. El, etek öpüyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nda oturan kişi el, etek öpmek için kapı kapı dolaşmaz.

*El, etek için kapı kapı dolaşıyorsa bu ülkenin tarihine ihanet ediyor demektir. Ulusal Kurtuluş Savaşı’na, o uğraşa ihanet ediyor demektir.

ERDOĞAN’IN ADAYLIĞI

Kılıçdaroğlu ‘’Adayı açıklamakta gecikiyorlar” tenkitleri hatırlatılınca ‘’Altı önder bir ortadayız. Topluma umut vermek için çalışıyoruz. İğneden ipliğe neyi nasıl yapacağımız konusunda efor harcıyoruz. Bizim için değerli olan aday değil, rejimi değiştirmek ve demokrasiyi yine inşa etmek. Bunu bir kişi değil altı başkan bir ortada yapacağız” dedi.

‘’Erdoğan’ın adaylığını tartışmaya açacak mısınız?” sorusuna da ‘’Açmayacağız. Onu hukukçular açacak. YSK Erdoğan’ın buyruğunda. Ne dersek diyelim Erdoğan’ın telefonuna nazaran karar verecekler” karşılığını verdi.

Meclis Lideri’nin Erdoğan’ı Nobel’e aday göstermek istenmesi ile ilgili de “Çok uygun olur. Meclis Liderinin bağımsız iradesi yok. Erdoğan demiştir, sen şöyle konuş diye” cevabını verdi.

Erdoğan’ın seçin sürecini gerginleştireceğini de savundu ve ‘’Her türlü hukuksuzluğu yapacak” dedi.

İktidarın HDP’yi Cumhur ittifakına almaya çalıştığını da savundu ve ‘’Ama HDP yanaşmadı artık partiyi kapatmaya çalışıyorlar, bu demokrasi ayıbıdır” dedi.

İMAMOĞLU’NA HINCI VAR

CHP lideri şöyle konuştu:

*Ekrem Bey’in önünü kesmek istiyorlar. Saray bilhassa, yargıyı yönlendirmek istiyor. 16 milyon insan Ekrem Bey’i seçti. Seçimi iptal ettiler fark 800 bine çıktı. Artık hazmedemiyorlar, nasıl misyondan alacağız diye.

*İstanbul’u talan ettiler, ihanet ettik diye itiraf ettiler. İstanbul’u sırtına saplanan hançeri Ekrem Bey çıkarmaya çalışıyor. Tahammül edemiyorlar…Hakim değiştirildi, iradesini saraya ipotek etmiş bir hakim atandı.

*Savcının olmadığı bir yerde karar nasıl okunur? Bunun neresi adalet. İmamoğlu büyük bir lokma boğazınıza takılır. Sıradan bir olay değil. Umarım olayı o kadar kirli boyutlara taşımazlar. Seçimle gelinin seçimle gitmesi lazım.

*İstanbullulara, 16 milyona darbe olur. Hala ders almış değiller. Yüreğin yetiyorsa gel kardeşim bir defa daha seçim yapalım. Uzunluğunun ölçüsünü alsın. İktidarın İmamoğlu’na karşı bir hıncı var. Hukukun çalışmadığı, iftira atıldığı bir ortamdayız.

*İstanbul’u nasıl ele geçirebiliriz arayışı içindeler. Yüz karası bir olay…Fotoroman Süleyman diye boşuna söylemiyoruz. İmamoğlu beni aradı filan diyor. paçavra olarak yerde sürünse bile bir insan bunları söylememeli, ahlaksızlığa bu kadar tevessül etmemeli…

KAYBEDECEĞİ İÇİN EYT’Yİ ÇIKARIYOR:

*Seçimi kaybedeceğimi bilsem EYT’yi uygulamam demişti. Erdoğan artık seçimi kaybedeceğini biliyor. Ona çok şey yaptıracağım daha.

*Çünkü devletin nasıl yönetileceğini bilmiyor. Benden öğreniyor. Problemlerin ne olduğunu bilmiyor, benden öğreniyor. Daha ona yaptıracağım çok şey var, görecek. Devlet nasıl yönetilir göstereceğim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir