Joe Biden’ın ‘Covid-19 salgını bitti’ sözüne Avrupa’dan tepki

EMA’nın Baş Tıbbi Sorumlusu Steffen Thirstrup, kurumunun Covid-19 salgınıyla ilgili basın toplantısında, Biden’ın CBS televizyonuna verdiği röportajda sarf ettiği salgının bittiğine dair kelamlarını kıymetlendirdi.

“Biden’ın neden bu sonuca vardığına karşılık veremem. Bizim için açık olan şu. Avrupa’da salgın devam ediyor.” diyen Thirstrup, Avrupa’da bu hastalığın daha fazla yayılmasını önlemek için AB üyesi ülkelerin Covid-19 aşılarının dağıtımına devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Biden, röportaj sırasında kimsenin artık maske takmadığını, durumun değiştiğini belirterek “Bu mevzuda hala çok çalışıyoruz lakin salgın artık bitmiştir.” demişti.

EMA’nın aşı stratejisinden sorumlu yetkilisi Marco Cavaleri de halkı yaklaşan sonbahar ve kış aylarından evvel aşı olmaya davet etti.

Cavaleri, aşı olmayanların birinci aşılarını, olanların da destek aşıları olmasının değer taşıdığını belirterek bilhassa ileri yaştakiler, gebeler ve kronik hastalığı olanlara öncelik verilmesi gerektiğini söz etti.

AB’de corona virüsünün Omicron varyantlarına uyumlu aşılara onay verdiklerini hatırlatan Cavaleri, yeni aşılarla ilgili değerlendirmelerin de sürdüğü bilgisini verdi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir