Halit Kıvanç hayatını kaybetti

Usta gazeteci ve sunucu Halit Kıvanç, 97 yaşında ömrünü yitirdi.

Türkiye’nin en ünlü ve en uzun müddet çalışmış sunucularından Kıvanç’ın vefatını oğlu müellif Ümit Kıvanç toplumsal medya hesabından duyurdu.

Ümit Kıvanç, hesabından “Halit Kıvanç’ı kaybettik. Bizimle birlikte sevenlerinin de başı sağ olsun.” paylaşımında bulundu.

27 Ekim’de Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilecek

Türkiye’nin önde gelen gazetecilerinden Halit Kıvanç’ın cenazesi 27 Ekim’de öğleyin Zincirlikuyu Mescidi’nde kılınacak namazın akabinde Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedilecek.

Başkan Erdoğan’dan taziye mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hayatını kaybeden usta gazeteci ve sunucu Halit Kıvanç için taziye iletisi yayımladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplumsal medya hesabından paylaştığı taziye iletisinde, “Medyamızın duayenlerinden Sayın Halit Kıvanç’ın vefatını teessürle öğrendim. Sayın Kıvanç’a, Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine, medya topluluğumuza başsağlığı diliyorum.” ifadesini kullandı.

TBMM Başkanı Şentop’tan Halit Kıvanç için başsağlığı mesajı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, hayatını kaybeden Halit Kıvanç için başsağlığı bildirisi yayımladı.

Şentop, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Kusursuz Türkçesi ve sesiyle her birimizin gönlünde taht kuran, duayen gazeteci ve spiker Halit Kıvanç’a Cenab-ı Hak’tan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Yeri cennet olsun.” sözünü kullandı.

TFF’den başsağlığı mesajı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 97 yaşında hayatını kaybeden Halit Kıvanç için başsağlığı bildirisi yayımladı.

TFF’den yapılan açıklamada, “Türk spor yayıncılığının duayen ismi, usta spiker ve gazeteci Halit Kıvanç’ın vefat ettiğini derin bir keder ile öğrenmiş bulunuyoruz. Merhum Halit Kıvanç’a Allah’tan rahmet; ailesi, sevenleri ve Türk basınına başsağlığı dileriz.” denildi.
 

Açıklamada, uzun yıllar boyunca maç anlatan ve programlar sunan Halit Kıvanç’ın Dünya Kupası ve olimpiyatlar başta olmak üzere birçok milletlerarası tertipte misyon aldığı ve Türk sporuna pahalı katkılarda bulunduğu belirtildi.

Halit Kıvanç kimdir?

1925 doğumlu Halit Kıvanç, orta öğretimini Pertevniyal Lisesi’nde, yüksek tahsilini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. 3 ay kadar Siirt-Kozluk (şimdi Batman’a bağlandı) ilçesinde hakimlik yaptı. Milliyet, Tercüman, Hürriyet, Güneş başta olmak üzere çeşitli gazete ve mecmualarda muharrir ve yönetici olarak üst seviye misyonlar aldı.

1953’te Alp Zirek ve Halit Talayer ile birlikte Türkiye’nin birinci günlük spor gazetesi Türkiye Spor’u çıkardı. Bir yıla yakın İngiliz yayın kuruluşu BBC’de çalıştı. Türkiye’de radyo ve televizyon yayıncılığının gelişmesinde değerli katkıları olan Kıvanç, Türk televizyonculuğunda birçok “ilk”in adamı oldu. Olimpiyatlar ve büyük milletlerarası müsabakalarda sunucu olarak misyon aldı. FIFA Dünya Kupası’nı televizyondan sunan birinci Türk spikerdir. 10 FIFA Dünya Kupası finalini radyo ve televizyonda nakletti.

Uzun yıllar TRT’de kültür-sanat, müzik cümbüş programları sunan Halit Kıvanç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramları’nın da vazgeçilmez sunucusu oldu. Bayramlarda TRT Çocuk Şenliği’ni sunan Halit Kıvanç, geniş bir hayran kitlesine kavuştu.

Harbiye Açıkhava Tiyatrosu ve İstanbul Spor ve Stant Sarayı’nda çok sayıda konser ve özel aktifliğin sunuculuğunu üstlendi. Tek kanallı günlerin efsanevi sunucusu Halit Kıvanç, NTV Yayınlarından çıkan “Tele Safir” isimli kitabında Türk televizyonculuğunu kaleme aldı.

 

Sunuculukta 50. yılını 2005’te bir jübileyle kutlayan Kıvanç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, TSYD ve öteki kuruluşların düzenlediği yarışlarda 200’ün üzerinde ödül aldı. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla maç spikerliğine veda etti. Müellif, spiker, sanat adamı olarak kabul edilen Halit Kıvanç, Türk halkına pak bir Türkçe ile saygın ve eğitici çalışmaları ile hizmet vermesinden ötürü Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi tarafından Meslek Kısmında büyük mükafata layık görüldü.

Kıvanç, NTV televizyonunda pazar günleri Halit Kıvanç’la Ustalar, NTV Radyo’da pazar sabahları Mikrofonda Halit Kıvanç, ise NTV Spor’da Futbol Bir Aşk isimli programları sundu. Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olan Halit Kıvanç, Fenerbahçe TV’de Efsanenin 100 Yılı ve Efsanenin Yeni Yüzyılı isimli söyleşi programlarını da sundu. Halit Kıvanç, ayrıyeten 2006 yılında Türkiye İş Bankası tarafından yayımlanan Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur isimli kitabın da müellifidir. Kıvanç, sanatçı Müjdat Gezen ile yaptığı söyleşiyi kaleme aldığı kitapta, sanatkarın hayatını acı ve tatlı yanlarıyla anlatmaktadır.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir