Genç dostu başkan, öğrencilerle buluşuyor

Mehmet UZEL / KAYSERİ (İGFA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden ‘Genç Dostu Ödüllü Şehir’ unvanına layık görülen Kayseri’nin Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, gençlere yönelik çalışmaları kapsamında ‘Başkan Öğrencilerle Buluşuyor’ programında Nuh Naci Yazgan Üniversitesi’nde öğrencilerle buluştu.

Konferans Salonu’nda gerçekleşen buluşmada Lider Büyükkılıç, değişik medeniyetlere mesken sahipliği yapmış kadim kent Kayseri’nin tarihi, ticari geçmişinden bahsederek, kentin geçmişinin 7 bin yıl öncesine dayandığını anlattı.

“GENÇLERİMİZİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

Gençleri çok önemsediklerini tabir eden Büyükkılıç, “Yerel yöneticiler olarak rutin belediyecilik hizmetleri dışında gerekli hizmetlerimizi esirgemediğimizi paylaşmak istiyorum. 75 bin civarında öğrencimizin Kayseri ile ilgili görüşleri bizim için değerli ve manalı, bizim de mahallî idareler olarak sizlere bakış açısı ve duruşu da çok daha değerlidir. Biz gençlerimizi çok önemsiyoruz. Gençleri anlamaya, dinlemeye, onların ihtiyaçlarını karşılamaya ihtimam göstermeye çalışıyoruz” dedi.

Başkan Büyükkılıç, Kayseri’nin marka bedeli Erciyes Kayak Merkezi’nden bahsederek, “19 mekanik tesisi hem de ısıtmalı, 40 tane pist alanı, 110 kilometreden fazla pist uzunluğunu taşıyan, gün uzunluğu kayabileceğiniz, ödüllerle adeta bezenmiş olan bir kayak merkezidir. 4 farklı giriş yeri olan bir bedelimizi 3-4 ay kayak yaptırmayalım, Yüksek İrtifa Kamp Merkezi diye proje geliştirdik” diye konuştu.

Kayseri’nin tarım ve hayvancılıkta ön plana çıkmaya başladığını vurgulayan Büyükkılıç, kentin ayçiçeği, çavdar ve aspir üretiminde Türkiye birincisi olduğunu söz etti.

“KAYSERİ BU TÜRLÜ BİR KENT ZİRA BAŞINDA DOKTOR VAR”

Kentteki hizmetleri tek tek anlatan Lider Büyükkılıç, ulaşımdan, turizme, spordan, kültüre pek çok bahiste çalışma yaptıklarını ve bu çalışmalara devam edeceklerini kaydetti. Büyükkılıç, şöyle konuştu.

“Şehrimiz bir açık hava müzesi. Değişik medeniyetlere mesken sahipliği yapmış. Roma devri, Bizans periyodu, Osmanlı, Selçuklu, devri var. Şu anda Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere armağan ettiği, armağan ettiği, emanet ettiği Cumhuriyet periyodu var. İnşallah koruyacak, kollayacağız. Kelam ile değil, uygulamalarımızla. Eserlerimizde çağdaş, uygarlık seviyesinin üzerine çıkaracak olan ben de varım diyen teknoloji ile yenilikçi anlayış ile yarışan anlayış içerisinde Cumhuriyetimizi koruyup, kollamaya devam edeceğiz. Kayserimiz zenginlikler kenti, hayırseverler kenti. Kazandıklarını paylaşıyorlar. Kültürümüzün ve inancımızın gereği de sevap kazanacağını düşünen bir yaklaşım.”

Kayseri’nin bütün hoşluklarından bahseden Lider Büyükkılıç, ‘Kayseri işte bu türlü bir kent. Zira başında doktor var’ dedi. Alzheimer Merkezi’ni hayata geçireceklerini kaydeden Büyükkılıç, Alzheimer rahatsızlığı olan ve merkezde konuk edecekleri vatandaşlara yönelik saat yardımı ile kaybolma olaylarını önlemeyi ve sıhhat bakımından da takip etmeyi amaçladıklarını söyledi. Yakın vakitte hizmete giren ödüllü proje HOSPİS’den de bahseden Lider Büyükkılıç, bu tesiste kanser hastalarına hizmet vereceklerini belirtti.

Büyükkılıç, gençlere yönelik barınma, su faturası takviyesi, ulaşım dayanağı, kitap ve kırtasiye takviyesi, kütüphanelerde fiyatsız çay, çorba ve internet üzere proje ve hizmetler verdiklerini lisana getirerek KAYBİS’in 15 dakika fiyatsız uygulamasının günde iki kez olması istikametinde talimat verdiğini tabir etti.

İnsanlara hizmet etmenin ehemmiyetine işaret eden Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, “Vaat eden değil anında hayata geçiren olmalıyız. Kıymetli olan insanlara hizmet, insanların güzeli hizmet edenidir. Ortak aklı kullanarak, üniversitelerimizin öngörüsünden çok halde yaralanarak, organizelerimizle, üniversitelerimizle daha da düzgün iş birliğini yaşama geçirerek inşallah bu mantık içerisinde bundan sonraki süreçte de bu istikamette çalışacağımızı tabir etmek istiyorum” diye konuştu.

Öğrencilere anılarından bahseden Lider Büyükkılıç, siyasete başlama ve halka hizmet etme serüvenini paylaştı. Büyükkılıç, birlik beraberliğe değinerek, “Biz birbirimize sahip çıkalım. Birbirimize müsamaha ve anlayışla yaklaşalım” dedi. Lider Büyükkılıç, genç öğrencilere donanımlı olması tavsiyesinde bulunarak, kendilerini geliştirmelerini temenni etti. Kayseri’de hizmet ve eser siyaseti faaliyeti gösterdiklerini lisana getiren Büyükkılıç, “Arkamıza baktığımızda tam 413 tane büyük projeyi hayata geçirmişiz, bu 5 yıllık süreç içerisinde, gerek merkezde, gerek taşrada 16 ilçemizde” diyerek, mazerete sığınmadan hizmet ettiklerini, Kayseri beşerinin ise çalışanı, dürüst olanı, emniyetli olanı ve fedakâr olanı sevdiğini kelamlarına ekledi.

Gençleri sevdiklerini ve yeni periyotta ise bilişim akademisi kuracaklarını aktaran Lider Büyükkılıç, tıpkı vakitte akıllı kent projeleri ile gençlere fırsat vereceklerini söyleyerek, gençlerle iş birliği yapacaklarını paylaştı.

Büyükkılıç, başarılı öğrencileri ödüllendirdiğini belirterek, “Dereceye girenlere fırsat veriyorum. Muvaffakiyet mükafatsız kalmaz. İlla kamu olacak diye de bir kural yok” dedi ve 10 tane üniversite öğrencisini Büyükşehir Meclisi’nde konuk etme kelamı verdi. Lider Büyükkılıç, soru karşılık formunda ilerleyen programda gençlerin sorularına samimiyetle yanıt verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir