Fransa ve İsrail’in ardından Almanya da karıştı! Ülkedeki son 31 yılın en büyük grevi ulaşımı felç etti

Fransa’da emeklilik ıslahatına, İsrail’de ise yargı ıslahatına karşı çıkan binlerce insan sokaklara döküldü. İki ülkede de protestolar büyüdü, halka polis karşı karşıya geldi.

EN BÜYÜK İKİ SENDİKA GREVE GİTTİ

Bu gelişmeler dikkatle takip edilirken Almanya’nın en büyük sendikalarından Birleşmiş Hizmet Dalı Sendikası (Ver.di) ile Demiryolu Çalışanları Sendikası’nın (EVG) davetinin akabinde patronları yüksek enflasyona karşı daha âlâ fiyata zorlamak için ulaştırma dalında çalışanlar, dün gece yarısından itibaren 24 saatlik greve gitti.

BİRÇOK UÇUŞ VE DEMİR YOLU SEFERİ İPTAL EDİLDİ

Sendikaların üyelerinin iş bırakma hareketi nedeniyle Almanya’nın en büyük havalimanlarında birçok uçuş iptal edildi.
Ülkenin en büyük havalimanlarından Münih ve Frankfurt’ta uçuşlar askıya alınırken, Alman demir yolları Deutsche Bahn tarafından uzun aralıklı demir yolu seferleri iptal edildi.

TRAFİK KİLİT

Avrupa’nın en büyük iktisadında, milyonlarca taşıt ve yolcunun yanı sıra yük nakliyatının büyük kısmı 24 saatlik grevden etkileniyor. 7 eyalette sabah saatlerinde yaşanan büyük trafik sıkışıklıkları Alman polisi tarafından rapor edildi.

“MİLYONLARCA PERSONEL İÇİN HAYATTA KALMA MESELESİ”

Ver.di Sendikası Başkanı Frank Werneke, işçi grevlerinin yüksek enflasyonun ortasında milyonlarca personel için hayatta kalma sıkıntısı olduğunu belirtti. Werneke, patronların ikaz grevlerinin müzakereler üzerinde yük oluşturduğu tarafındaki argümanlara ait, “Orta gelir grubundakiler de dahil olmak üzere kamu kesimi çalışanları, elektrik, gaz ve besine yapılan muazzam artırımları özel bir yük olarak görüyor.” sözünü kullandı.

NE OLUYOR?

Rusya-Ukrayna savaşı öncesi güç konusunda büyük ölçüde Rusya’ya bağımlı olan Almanya, yeni güç kaynakları arayışına girdiği için yüksek enflasyondan olumsuz etkilenirken, ülkede enflasyon, son aylarda Avro Bölgesi ortalamasını aştı. Bu ortada, Ver.di, toplu taşıma ve havaalanları da dahil olmak üzere kamu dalında yaklaşık 2,5 milyon çalışan ismine müzakere yürütürken, EVG, Deutsche Bahn ve belediye ulaşım şirketlerinde yaklaşık 230 bin çalışan için pazarlık yapıyor. Ver.di, Almanya’da alışılmışın dışındaki yüksek enflasyonun tesirlerine karşı çalışanlara yüzde 10,5 yahut en az 500 avro fiyat artışı istiyor. EVG ise çalışanların fiyatlarına yüzde 12 artırım yahut ayda en az 650 avro daha fazla talep ediyor. Öte yandan, Almanya’da ocakta yüzde 8,7 olan yıllık enflasyon, şubatta beklentiler dahilinde değişim göstermemişti.

Ülkedeki grev sonrası ulaşımda önemli aksamalar oluyor;

Kaynak: AA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir