Bakan Nebati, 2023 hedeflerini paylaştı: Vatandaşlarımızın yüksek teveccühü ile KKM devam edecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gelecek yıl finansal mimari ve altyapısını daha da güçlendirmeye yönelik birçok adım atacaklarını bildirdi.  “Kur Muhafazalı Mevduat (KKM)  uygulamasını 2023’te de devam ettireceğiz” diyen Nebati, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili ise, kıdem tazminatı yüküne finans sağlamak üzere, yeni bir paket hazırlığı sürecinin devam ettiğini söyledi.

Nebati, global iktisattaki sorunlara karşın Türkiye İktisat Modeli sayesinde elde ettikleri kazanımların 2023’te de  güçlenerek artmasını hedeflediklerini lisana getirdi.

Türkiye iktisadının geride kalan 20 yıllık devirde başta global finansal kriz ve salgın olmak üzere iç ve dış şoklara karşı pek çok kere sınandığını ve tümünden alnının akıyla çıkmayı başardığını vurgulayan Nebati, iktisadın son periyotta şokların üstesinden gelme ve risklere maruz kalabilecek alanları azaltma noktasında da değerli aralık katettiğini belirtti.

Nebati, Türkiye’nin hem kamu borçluluğunda hem de toplam borçluluğunda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden olumlu ayrıştığına işaret ederek, şöyle dedi:

“Önümüzdeki periyotlarda karşılaşabileceğimiz şoklara karşı eskisinden çok daha dirençli ve dirayetli bir Türkiye iktisadı göreceğimizi vurgulamak isterim. Öte yandan mevcut yurt içi ve global gelişmeleri yakından takip ediyor, muhtemel risk ve fırsatlar üzerinde tüm paydaşlarımızla uyum içinde çalışıyor ve gereken adımları vaktinde isabetle atıyoruz. 2023-2025 periyodunu kapsayan Orta Vadeli Programı’mızı da bu yaklaşımla hazırladık ve yapısal dönüşüme ait yol haritamızı belirlemiş olduk. Büyümenin güçlü, kapsayıcı ve sürdürülebilir olması için gerekli uygulamalara devam edeceğiz. Ülkemizi, Türkiye Yüzyılı’na, Türkiye İktisat Modeli’yle hazırlıyoruz.” 

KKM, devam edecek

Bu çerçevede sanayi üretiminde, istihdamda, yatırımlarda ve ihracatta akran ülkelerden müspet ayrışmaya devam edeceklerinin altını çizen Nebati, “Vatandaşlarımızın yüksek teveccühü ile KKM uygulamasını 2023’te de uygulamaya devam edeceğiz. Böylelikle finansal istikrar ve kalıcı fiyat istikrarı noktasında kazanımlarımız da sürecek” dedi.

Nebati, sermaye piyasalarını derinleştirmeye, TL cinsinden alternatif yatırım enstrümanları geliştirmeye, iştirak finans ekosistemini güçlendirmeye ve finansal sistemde risk idaresini güzelleştirmeye devam edeceklerini belirterek, “gelecek yıl da finansal mimari ve altyapımızı daha da güçlendirmeye yönelik birçok adım atacağız” diye konuştu.

Bu yıl güç ve besin arz güvenliği ile istikrarının ne derece kıymetli olduğunu şahsen deneyim ettiklerini lisana getiren Nebati, Rusya-Ukrayna Savaşı ile birçok ülkenin güç ve besin tedarik zincirinde kıymetli kırılmalar yaşadığına dikkati çekti.

Türkiye’nin ise, süratli karar alma ve uygulama kabiliyeti sayesinde her iki alanda da arz güvenliğini tesis etmeyi başardığını kaydeden Nebati, “2 Aralık 2022 prestijiyle, bakanlığımızca yürütülen Hazine Dayanaklı Kefalet Sistemi kapsamında, firmalarımıza ve salgından olumsuz etkilenen yaklaşık 7 milyon dar gelirli vatandaşımıza toplam 8,2 milyon kredi süreci gerçekleştirilerek 700 milyar lira kredi kullandırılmıştır” dedi.

Nebati, 2023’te de besin arz güvenliğinin ve istikrarının güçlendirilmesi ile ziraî üretim maliyetlerinin azaltılarak verimliliğin artırılması konusunda çalışmalarını hızlandıracaklarını belirterek, 2023’ün sürdürülebilir finansa ve yeşil dönüşüme ait siyaset önlemlerinin daha fazla gündeme geldiği bir yıl olacağını bildirdi.

“Büyüme odaklı kefalet paketleriyle işletmelerimizi destekleyeceğiz”

Nebati, selektif kredi siyasetini, daha çok bölüm odaklı, üretken alanlara daha fazla odaklanacak biçimde kararlılıkla uygulamaya devam edecekleri birebir vakitte da gerekli geliştirmeleri yapacaklarını tabir etti.

Salgın sonrası devirde, selektif kredi yaklaşımı çerçevesinde imalat, istihdam ve ihracatı desteklemek emeliyle başta KOBİ’ler için olmak üzere üretken dallardaki firmalar için birçok kefalet paketini hayata geçirdiklerini, imalat, inşaat ve tarım alanlarına yönelik yeni kefalet imkanları oluşturduklarını hatırlatan Nebati, şöyle konuştu:

“Bu kapsamda 2022’de yürürlüğe aldığımız paketlerle yaklaşık 110 milyar liralık kredi imkanını firmalarımızın kullanımına sunduk. 2023’te de Türkiye İktisat Modeli kapsamında imalat endüstriyi önceliklendirilmek üzere yatırım, istihdam, üretim, ihracat odaklı yaklaşımımızla yeni dayanak paketlerinin üzerinde çalışmayı sürdüreceğiz. Makroekonomik politikalarımız ile uyumlu formda uygulamaya alacağımız büyüme odaklı kefalet paketleriyle işletmelerimizi desteklemeye devam edeceğiz. Hazine dayanaklı kefalet sistemi kapsamında başlangıçta 200 milyar lira kefalet imkanı karşılığında sağladığımız yaklaşık 250 milyar liralık finansmanı başta KOBİ’lerimiz olmak üzere işletmelerimize sunacağız.”

“EYT ile ilgili patronlara kefalet takviyeli paketimizin hazırlık süreci devam ediyor”

Nebati, (EYT ile ilgili Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nca yürütülen çalışma çerçevesinde, patronların karşılaşacağı kıdem tazminatı yüküne finansman sağlamak üzere Hazine Takviyeli Kefalet Sistemi kapsamında yeni bir paket hazırlığı sürecinin devam ettiğini bildirdi.

Öte yandan konut dalına yönelik, İnşaat Hizmetleri Finansman Dayanak Paketi’ni Temmuz 2022’de yürürlüğe aldıklarını anımsatan Nebati, bu çerçevede taban yüzde 30’u tamamlanmış ve şimdi tamamı bitmemiş konut projelerinin tamamlanması maksadıyla inşaat bölümünde yer alan firmalara takviye olduklarını kaydetti.

Nebati, alt ve orta gelir seviyesindeki vatandaşların konuta erişim imkanlarını desteklemek üzere Birinci Konutum Konut Finansman ve Genişletilmiş Konut Finansman Paketleri oluşturduklarına dikkati çekerek, “25 Mayıs 2022’de bu kapsamda uygulamaya alınan paketlerle, şimdiye kadar vatandaşlara konut alımlarında kullanılmak üzere 22 bin 610 kullandırım ile toplamda 9,6 milyar lira kredi imkanı sağladık. Önümüzdeki devirde de muhtaçlık olması halinde, inşaat dalına yönelik yeni dayanak paketi çalışmalarımız kelam konusu olabilir” diye konuştu.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir